KRONIKA KRONIKA

60 lat pasieki w Jabłonowie

Dnia 28.06.2016 r. Nadleśniczy Nadleśnictwa Sarbia dr. inż. Maciej Strawa złożył wizytę w pasiece przy leśniczówce w Jabłonowie. Pasieka ta powstała przy leśniczówce w 1956 roku. 60 lat temu stworzył ją i prowadzi do dziś Pan Zygmunt Wiza, pszczelarz i rzeźbiarz z zamiłowania, który w tym roku ukończył 93 lata.

W pasiece znajduje się 90 rodzin pszczelich. Zdobi ją wiele rzeźb Pana Zygmunta tworząc niezwykły klimat i przyciągając wiele zainteresowanych osób. Swoją pasją „zaraził" córkę Panią Halinę Świtalską, wnuka Krzysztofa i prawnuka Kajetana, którzy razem z panem Zygmuntem każdą wolną chwilę poświęcają pszczołom. Nawet miejscowy leśniczy Arkadiusz Graś nie oparł się urokowi pszczół i czynnie wspiera Pana Zygmunta przy pracach w pasiece, a także pomaga przetrwać pszczołom w barciach znalezionych na terenie swojego leśnictwa.

W spotkaniu w pasiece uczestniczyli również córka pana Zygmunta Wizy, Krzysztof Górny wnuk, leśniczy szkółkarz Maria Spychała, leśniczy Leśnictwa Jabłonowo Arkadiusz Graś. Rozmowa o rzeźbiarskiej i pszczelarskiej pasji pana Zygmunta trwała w miłej i rodzinnej atmosferze przy akompaniamencie pszczelich skrzydeł, a spotkanie było okazja do złożenia życzeń zacnemu jubilatowi przez przedstawicieli nadleśnictwa.

                                                                                                                                                                                                                          Arkadiusz Graś