Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona Pożarowa

Lasy Nadleśnictwa Sarbia ze względu na swój skład gatunkowy oraz bardzo małą ilość naturalnych zbiorników wodnych charakteryzuje się dużym zagrożeniem pożarowym. Jednak ze względu na małą ilość pożarów powstałych w ostatnim 10-leciu, zostało zaliczone do II strefy zagrożenia pożarowego.

Drzewostany sosnowe naszego nadleśnictwa położone są w 75% na bardzo suchych siedliskach tj. na borach suchych i borach świeżych, które w większości są pozbawione podszytów i mają ubogie runo. Niebezpieczeństwo powstania pożarów jest w nich bardzo duże. Ma to szczególne znaczenie w okresie letnim (suche, bezdeszczowe dni) oraz w okresie wczesnej jesieni podczas grzybobrania kiedy to nasze tereny odwiedza bardzo duża ilość zbieraczy grzybów. Nadleśnictwo nie posiada na swoim terenie obiektów turystycznych takich jak kąpieliska, miejsca biwakowania oraz stanice i obozowiska. Nadleśnictwo posiada 2 bazy z podręcznym sprzętem gaśniczym (szpadle, gaśnice, tłumice) oraz zestaw wysokociśnieniowy na samochodzie patrolowo – gaśniczym. Stan dróg leśnych jest zadowalający. W miarę posiadanych środków finansowych (pozyskiwanych również z zewnątrz) staramy się rozwijać i udoskonalać sieć naszych dróg pożarowych, których łączna długość wynosi 125 km. Nadleśnictwo Sarbia posiada system ochrony przeciwpożarowej składający się z Punktu Alarmowo Dyspozycyjnego, prowadzącego w okresie zagrożenia pożarowego całodzienną obserwację terenów leśnych przez system 2 kamer TV przemysłowej w jakości HD. Wieża TV przemysłowej przeciwpożarowej przy Leśniczówce Drzązgowo, jest wyposażona w kamerę przekazującą obraz do punktu alarmowo dyspozycyjnego przy siedzibie nadleśnictwa. Wieża usytuowana jest centralnie w nadleśnictwie, tak że obejmuje swym zasięgiem cały teren. Maszt przy siedzibie Nadleśnictwa Sarbia (Leśnictwo Kruszewo) - wybudowany został w 2011 roku. Na jej szczycie zamontowano również kamerę, która przekazuje obraz do punktu alarmowo dyspozycyjnego.

Punkt alarmowo dyspozycyjny Nadleśnictwa Sarbia

Na swoim terenie posiadamy dobrze rozwiniętą sieć punktów czerpania wody. Pokrywa ona cały obszar nadleśnictwa zgodnie z obowiązującymi wymogami. Posiadamy łącznie 28 punkty, w tym 9 naturalnych, 9 hydrantów i 10 sztucznych. W miarę posiadanych środków finansowych (własnych i zewnętrznych) stale powiększamy istniejącą sieć zbiorników zaopatrzenia wodnego. Przy siedzibie Leśnictwa Drzązgowo została uruchomiona automatyczna stacja meteorologiczna (MPP Drzązgowo), która wykonuje podstawowe pomiary w okresie całego roku. Monitoring meteorologiczny obszarów leśnych Polski dostępny jest na stronie www.traxelektronik.pl/pogoda/dglp. Wszyscy pracownicy wyposażeni są w telefony sieci komórkowej, dzięki czemu system łączności bezprzewodowej działa bardzo sprawnie.