Asset Publisher Asset Publisher

Obiekty edukacyjne

Baza edukacyjna Nadleśnictwa Sarbia składa się z:

  1. Leśnych ścieżek edukacyjnych tj.:
    • "Leśnik Gospodarzem Lasu" ścieżka o długości ok. 5 km wyposażona w 20 tablic edukacyjnych, na której odbywa się "Turniej Leśny". Na ścieżce prowadzone są również zajęcia edukacyjne związane z tematyką wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarki leśnej i pracy leśnika.
    • "Stary Las Uczy Nas", ścieżka o długości ok. 800 m wyposażona w 20 tablice edukacyjne, które mówią o historii Nadleśnictwa jego powstaniu, a także odbywają się tu zajęcia z rozpoznawania drzew, nasion oraz ochrony przyrody i recyklingu. Na trasie ścieżki znajduje się plac zabaw.
    • "Śladami Wilka", ścieżka długości ponad 60 km z tablicami tematycznymi poświęconymi najciekawszym miejscom w Nadleśnictwie tj. zabytkowa "Aleja Bukowa" lub "Żwirownia" w leśnictwie Jabłonowo, "Biała Kapliczka" czy tablice poświęcone "Łowiectwu" a także "Rezerwat Źródliska Flinty" w leśnictwie Szklarnia.
    • Ścieżka przyrodniczo - edukacyjna wybudowana w 2018 roku przez Gminę Budzyń w miejscowości Wyszyny na terenie leśnictwa Nówki. Wyposażona jest w 8 tablic edukacyjnych i ławki.
  2. Sala dydaktyczna i sala tradycji z zapleczem w postaci:
    • Wielofunkcyjnego urządzenia edukacyjnego (wiata edukacyjna z miejscem na ognisko),
    • Placu zabaw,
    • Sale są wyposażone w różnego rodzaju eksponaty, tablice magnetyczne, sprzęt audio-video, pozwalają na prowadzenie ciekawych i urozmaiconych zajęć.
  3. Szkółka Gospodarcza Jabłonowo – wyposażona w tablice tematyczne dotyczące szkółkarstwa. Odbywają się tu zajęcia z rozpoznawania drzew, nasion, siewek i sadzonek. Z racji bliskiego położenia zabytkowej "Alei Bukowej" również z ochrony przyrody.
  4. Leśnictwo Drzązgowo – wyposażone w zadaszenie myśliwskie i tablice edukacyjne, przy leśniczówce znajduje się automatyczna stacja meteorologiczna oraz wieża p-poż. Odbywają się tu zajęcia z ochrony przeciw pożarowej i pracy leśnika.

Leśne ścieżki edukacyjne można również zwiedzić wirtualnie korzystając z aplikacji na stronie internetowej Nadleśnictwa Sarbia w zakładce POLECAMY pod nazwą WIRTUALNY SPACER.