Asset Publisher Asset Publisher

Użytkowanie lasu

Dominującym gatunkiem lasotwórczym w Nadleśnictwie Sarbia jest sosna zwyczajna. Przeważającym typem siedliskowym lasu jest bór świeży. Stan ten jest w dużej mierze wynikiem stosowania sosny w odnowieniach po gradacji strzygoni choinówki w latach 20-tych XX wieku.

Od lat systematycznie wzrasta zapas na powierzchni oraz pozyskanie drewna. Rozmiar pozyskania zwiększa się wyraźnie w kolejnych dziesięcioleciach. Plan użytkowania w obecnym dziesięcioleciu jest ponad dwukrotnie wyższy niż w latach 60. ubiegłego stulecia.

Wynika to oczywiście z faktu, że stopniowo do wieku rębności będą dochodzić drzewostany założone w miejscach po usunięciu drzew dotkniętych gradacją strzygoni choinówki w latach 20-tych XX wieku.

Rozwój technik i technologii pozyskania drewna przebiega równolegle z rozwojem mechanizacji w lasach. W 2011 roku została wprowadzona do stosowania metoda sortymentowa. W tym samym roku zaczęto wycinać szlaki operacyjne, udostępniając drzewostany maszynom. Wraz ze wzrostem zasobności drzewostanów i wielkością pozyskania drewna, konieczne staje się przyspieszone przygotowanie surowca, które może zapewnić tylko maszynowe pozyskanie drewna. Odbywa się ono za pomocą maszyn wielooperacyjnych – harwesterów - ścinka, okrzesanie manipulacja drewna - oraz forwarderów służących do zrywki drewna. Jednocześnie spada liczba osób chętnych do pracy ręcznym sposobem pozyskania drewna, a podkreślić należy, że wprowadzenie mechanizacji poprawia bezpieczeństwo osób pracujących w lesie. Postęp techniczny i technologiczny w procesie pozyskania drewna w Nadleśnictwie Sarbia jest naturalną reakcją na zapotrzebowanie rynku drzewnego.

Nadleśnictwo Sarbia średnio rocznie pozyskuje ok. 120 tys. m3 drewna ogółem. Duża część zostaje przeznaczona na zaspokojenie potrzeb przemysłu „celulozowego" i „płytowego". Drewno trafia również do klientów lokalnych zaspokajając potrzeby okolicznych tartaków i odbiorców detalicznych.


Stos drewna

 Harwester podczas pracy 

 Forwareder podczas pracy na zrębie 

Jak kupić drewno?

Klienci detaliczni chcący zakupić drewno na cele opałowe czy też użytkowe, muszą bezpośrednio kontaktować się z najbliższym leśniczym telefonicznie lub osobiście w siedzibie danego leśnictwa. Leśniczy lub podleśniczy wystawia klientowi „Zlecenie do sprzedaży detalicznej drewna” dla firm lub „Asygnatę” dla osób fizycznych. Sprzedaż drewna odbywa się w siedzibie nadleśnictwa we wszystkie dni robocze. Płatności można dokonywać przelewem bankowym lub kartą w siedzibie Nadleśnictwa.

 

Kiedy i jak można zabrać zakupione drewno z lasu?

Po dokonaniu zapłaty za drewno, kontaktujemy się z leśniczym lub podleśniczym, który wystawił zlecenie lub asygnatę i umawiamy się na wywóz drewna. Wywóz drewna z lasu przez klientów detalicznych odbywa się w dni robocze, drogami wskazanymi przez wydającego towar. Nabywca zobowiązuje się do wywozu drewna w ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury; w razie niemożności wywozu w oznaczonym terminie, nabywca winien zgłosić się do leśnictwa o wyznaczenie nowego terminu. Po tym terminie administracja leśna nie odpowiada za zakupiony towar, a nabywca nie może rościć pretensji, co do pogorszenia stanu jakościowego, częściowej lub nawet całkowitej kradzieży zakupionego produktu itp. W przypadku nieodebrania drewna iglastego w wyznaczonym przez sprzedawcę terminie, w okresie między 15 marca, a 15 października, nabywca ponosi koszty związane z zabezpieczeniem drewna (korowanie) przed szkodnikami.