Lista aktualności Lista aktualności

Krotoszyńska Aukcja Drewna Cennego

W dniach od 16 do 18 stycznia br. na terenie nadleśnictw Krotoszyn i Pniewy miała miejsce doroczna aukcja drewna cennego pochodzącego z nadleśnictw skupionych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

30 stycznia leśnicy Nadleśnictwa Sarbia odwiedzili jeden z czterech placów aukcyjnych XXVI Międzynarodowej Aukcji Cennego Drewna Dębowego, który zlokalizowany był w Nadleśnictwie Pniewy na terenie Szkółki w Dąbrowie.

Po słowach wstępu Nadleśniczego Nadleśnictwa Pniewy Pana Kwiryna Napartego udaliśmy się na plac aukcyjny, gdzie znajdowała się jeszcze większość aukcyjnego surowca. Na placu aukcyjnym przybliżono nam sposób przygotowania i prowadzenia takiego przedsięwzięcia. Zwrócono uwagę na fakt, że przygotowanie do aukcji zaczyna się już na etapie szacunków brakarskich. W trakcie tej czynności doświadczenie leśników gospodarujących w drzewostanach dębowych pozwala na wyłonienie najcenniejszego surowca.

Dzięki doświadczeniu leśników, brakarzy oraz odpowiedniemu wyeksponowaniu najcenniejszych sztuk drewna na placach aukcyjnych, sprzedaż tak cennego surowca cieszy się dużą popularnością wśród firm drzewnych, zajmujących się głównie produkcją okleiny z tereny naszego kraju jak i całej Europy.

Wyjazd szkoleniowy spotkał się dużym zainteresowaniem sarbskich leśników, gdyż na co dzień w swojej pracy rzadko mają styczność z takim surowcem.

 

Fabian Jagiełka

Michał Krzysztofik